top of page
  • Yazarın fotoğrafıDiyetisyen Efe Balı

Kilo Verdiren Diyet Nasıl Olmalı ?

Günlük harcanan enerji alınan enerjiden büyükse kilo vermeye başlarsınız. Ancak bu noktada daha önceden de bahsettiğimiz sağlıklı bir şekilde zayıflama ön plana çıkar. Yani çok uzun süreli tek tip beslenme, düşük kalorili programlar uygulamak gibi yöntemler sağlığınızda çeşitli sıkıntılar ortaya çıkaracaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise bu tarz programlardan sonra normal diyetinize döndükten sonraki geri alınan kilolardır. Bu istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamak için zayıflama diyet programları bireyin sağlığı, yaşam tarzı, sosyoekonomik konumu gibi pek çok durum göz önüne alınarak hazırlanmalıdır.

Yani süt içmeyi sevmeyen birinden süt içmesini istemeye gerek yoktur. Sütün yerine konulabilecek pek çok farklı besin vardır. Kişinin genel beslenmesinde yer alan besinlerle de sütün içerdiği protein, kalsiyum gibi besin maddelerini vücudunuza verebilirsiniz. Bu sebeple kilo vermek için kesinlikle bunu yemeniz lazım gibi bir durum yoktur. Her besinin bir mucizedir. Bunun için beslenmenizi mümkün oldukça porsiyonlarınıza dikkat ederek bol bol çeşitli olacak şekilde değiştirmeniz gerekmektedir.

Kilo verdiren diyet programlarında en önemli nokta bireyi çok sıkmamak olacaktır. Bunun için de bol çeşitli geniş yelpazeli bir beslenme listesi hazırlamaktır. Bunun sağlanabilmesi içinde kilo kaybı için yapılan diyet listelerinde yasaklar yerine o besinleri ne zaman, ne kadar sıklıkta tüketilmesi gerektiği anlatılmalı ve ona göre organize edilmelidir.


Diyetisyen Efe Balı42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Diyet Nedir ?

コメント


Blog

bottom of page