• Diyetisyen Efe Balı

Diyet Programı Nasıl Oluşturulur ?

En son güncellendiği tarih: 14 Eki 2017


Diyet Nedir ? adlı yazımızda da dediğimiz gibi diyet bireyin günlük beslenme düzenidir. Diyet programları hazırlanırken kişinin istekleri doğrultusunda hareket edilir. Genellikle diyet kilo vermek için uygulanılan programlarmış gibi düşünülse de pek çok farklı amaçlar içinde uygulanmaktadır.

Ancak bütün diyet programlarının ortak noktası kişinin günlük ihtiyaçlarının çok altında kalmadan uygulanan programın amacı ne olursa olsun sağlıklı bir şekilde o sonuca ulaşmaktır.

Bu yolda bireyin günlük enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılanıp karşılanmadığı üzerinde durulmalıdır. Bunun içinde diyetinizde çeşitliliğe dikkat ederek hareket edilmelidir. Uzun süreli tek tip besinlerin olduğu diyetler ile hayatınıza devam etmeniz durumunda çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri, kas kaybı gibi pek çok istenmeyen sonuçlar görülecektir.

Diyetinizdeki denge de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Çeşitli besinlerden kendinizi uzun süre uzak tutmak bir yerden sonra o besini tükettiğinizde çok fazla miktarlarda tüketmenize sebep olabilir. Sosyal bir varlık olduğumuzu unutmadan gittiğiniz sosyal ortamlara ayak uydurarak ancak daima kontrollü bir şekilde hareket etmelisiniz. Bu şekilde dikkat ederek arkadaş çevrenizden uzaklaşmadan da istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak diyet programları oluşturulurken kişinin fiziki ve mental sağlığı, sosyoekonomik durumu ve yaşam tarzını göz önüne alınarak hareket edilmesi gerekmektedir.

Diyetisyen Efe Balı


#diyet #diyetisyen #istanbul

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Diyet Nedir ?

Blog

Gaziosmanpaşa (Merkez):

Sarıgöl Mahallesi Ordu Caddesi No.29 D.8 Gaziosmanpaşa/İstanbul

Bağdat Caddesi:

Bağdat Caddesi Işıldar Apartmanı No:260 Kat:1 Daire:25 Caddebostan/İstanbul

Telefon:

Gaziosmanpaşa: 0 (212) 581 67 31

Bağdat Caddesi: 0 (216) 411 85 13

Cep: 0 (533) 308 75 10 

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017. Bütün hakları AKA DİYET'e aittir. İzinsiz çoğaltılamaz veya kullanılamaz.